9 vecí, vďaka ktorým žijem

Dnes trochu na tému, ktorá môže byť mierne klišé, ale myslím, že to musím napísať. A mala by som sa na to pozerať v každej zlej chvíli, ktorú prežijem a prežívam, pretože toto sú všetko veci, ktoré ma doslova držia pri živote. Keby neexistovali. Bola by som po smrti. A to nepreháňam. 

Niekto tie to veci nemusí brať vážne a možno si povie, že to píšem len tak z popudu. Áno, je to istý popud, ale v prípade mojej zvláštnej existencie sú tieto veci nesmierne dôležité. Všetky tieto veci potrebujem, pretože vďaka nim som stále tu. Vďaka nim píšem práve tento článok. Neviete si predstaviť, ako veľa pre mňa tieto veci znamenajú úž len z toho dôvodu, že sú to moje dôvody na život. To tak na začiatok. 

1. Mamka

Ona je môj najväčší oporný bod v mojom živote. Keby niet jej, dávno tu nie som a nepíšem tento článok. Veľakrát mi neskutočne pomohla, dala mi jasne najavo, že je tu so mnou a že ma bude podporovať. Snaží sa so mnou vydržať akékoľvek výkyvy mojej nálady. Vždy ma preto najviac mrzí, keď jej nejako ublížim, hoci ona tvrdí, že som jej nijako neublížila, vždy potom cítim vinu. 

2. Blog

Blog je pre mňa neskutočne dôležitý a vďaka nemu takisto žijem. Viem, že v poslednej dobe som sa mu až tak nevenovala ako inokedy, ale občas bývajú krízy, to všetci dobre vieme. Ale milujem blog, nedokázala by som bez neho žiť. Bolo by pre mňa strašné zobudiť sa ráno s tým, že chýba veľká časť mňa. Stále rozmýšľam, čo nové by som vám napísala, čo by som s vami zdieľala. 

3. Písanie

To veľmi úzko súvisí s blogom, ale samozrejme myslím tým a písanie kníh, poviedok, básní a všetkého možného čo mi len zíde na rozum. Písanie je môj život a bez toho by som bola vyprahnutá, zničená existencia bez akéhokoľvek zmyslu. A toto myslím absolútne vážne. Nebola by som nič. Milujem písanie nadovšetko a práve to ma presviedča o tom, že nemôžem zomrieť. 

4. Čitatelia

Vec rovnako súvisiaca s písaním a aj s blogom. Myslím vás, tých, čo toto momentálne čítate. Veľmi si vás vážim a som vám vďačná, že ste so mnou. Rovnako myslím čitateľov mojej prvej knihy. Bude mi cťou pre vás napísať ešte množstvo kníh. Držíte ma pri živote, viete o tom? Zároveň vnímam ako oporný bod to, že vám môžem niečo odovzdať, obohatiť vás. Či už prostredníctvom blogu, knihy, alebo besied. 

5. Laky

Okej, možno trochu zvláštny dôvod, prečo žijem, ale Laky - môj malý, bláznivý, ušatý ratlík - je mojou veľkou oporou a dodáva mi energiu ako len vie. Vždy vycíti, keď sa so mnou niečo deje a snaží sa mi zlepšiť náladu. Veľakrát ma nahnevá a kričím naňho so slovami "Ty potvora malá!", ale milujem ho nadovšetko. Hrám sa s ním a neviem si bez neho predstaviť život. 

6. Knihy

Je všeobecne známe, že knihy pomáhajú vypustiť realitu. A mne tak pomáhajú veľmi. Vždy sa snažím namiesto rozmýšľania nad smrťou v tom negatívnom období vziať do rúk knihu, začítať sa a tak tým myšlienkam uniknúť. Nie vždy sa to darí, ale už mi aj dobrá kniha pomohla. 

7. Projekt

Ak ešte neviete, je to projekt Podporujme slovenských autorov (PSA). Som veľmi rada, že je celkom úspešný a aj keď som ho posledné dni zanedbala, chystám kopec vecí. Veľkým cieľom v tomto projekte je presunúť ho na vlastnú doménu a dúfam, že sa to tento rok podarí. Je pre mňa veľmi dôležitý a vďaka nemu tu som. 

8. Moje ciele

Mám niekoľko cieľov, ktoré si chcem splniť v rámci blogu, písania a celkovo v živote. Nechcem tieto ciele prezrádzať, pretože by som možno chcela spísať článok o týchto veciach, ktoré chcem v živote dosiahnuť. A to sú tiež také oporné body, kvôli ktorým sa mi oplatí žiť. 

9. Bolesť

Áno, veľmi, veľmi zvláštne, ale je to tak. Bez bolesti by nemohol byť život. Bolesť musí byť cítiť. Vďaka bolesti robím to, čo ma baví, vďaka bolesti som to, čo som. Áno, keby som bola v depresii, pod bolesťou by ste mohli rozumieť sebapoškodzovanie, ale teraz to tak vonkoncom nemyslím. Bolesť, ktorú som prežila ma obohatila. Je pravda, že to je aj vec, ktorá spôsobuje to, že niekedy chcem zomrieť, ale vďaka tomu, že ju prežívam, dokážem robiť niečo, čo dáva zmysel iným, aj keď mne samej niekedy nie. 

Ak takisto rozmýšľate o smrti, napíšte si aj vy svoje oporné body a dôvody, vďaka ktorým žijete. Prečítajte si to znovu a znovu. Pomáha to. 
Na záver: som rada že žijem. A keď budem na tom negatívnom bode, budem si čítať tieto vety znovu a znovu, aby som vedela, že si nesmiem nič urobiť, pretože ma tu niečo drží!

Komentáre

  1. Veľmi zaujímavé body a postrehy :) s veľa vecami súhlasím, napríklad to, že psík vie dodať toľko energie a šťastia, že ľudia, ktorí ich nemajú, si to nevedia ani predstaviť :). A čitatelia sú tiež dôležití, je dobré občas vidieť povzbudenie, alebo aspoň reakciu a pocit, že snaha nie je zbytočná :)))

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Máš skoro stejného psa, jako já! Ten náš má akorát delší ocásek, ale jnak jsou jak dvojčata :))

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Teším sa za každý váš komentár, preto som vám neskutočne vďačná. :)

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Aj slovenská prvotina môže byť kvalitná!